Przyjęcie dymisji przez Naczelnika Państwa.

We wczorajszym nadzwyczajnym wydaniu „Kuriera Łódzkiego” zamieściliśmy wiadomość o przyjęciu przez Naczelnika Państwa dymisji gabinetu. Wiadomość ta wraz z odnośnym dekretem powtarzamy w oficjalnej redakcji „Pata”.

Warszawa, 5-go marca.(PAT) – Naczelnik Państwa, powróciwszy dzisiaj z Brześcia Litewskiego, o godzinie 11-ej rano przyjął natychmiast na audiencji premiera Ponikowskiego.

Warszawa, 5-go marca,(PAT) – Naczelnik Państw przyjął dymisję gabinetu p. Ponikowskiego, wystosowując do niego pismo treści następującej:

Do Pana Prezydenta Ministrów Antoniego Ponikowskiego.

Przychylając się do przedstawianej mi w dniu 3-go marca prośby o dymisję, zwalniam Pana z urzędu prezydenta ministrów wraz z całym gabinetem. Jednocześnie poruczam Panu jak i również wszystkim ustępującym ministrom aż do powołania nowego rządu kierowanie sprawami państwowymi.

Belweder, 5 marca 1922r.

(-) Józef Piłsudski,

Naczelnik Państwa.

Przebieg posiedzenia konwentu senjorów.

Warszawa, 5-go marca,(PAT).

Na dzisiejszym posiedzeniu konwentu senjorów zebranym o godzinie 3ej po południu wysunięto dwa projekty:

1) Posła Skulskiego, proponujący zwrócenie się do rządu z zapytaniem, czy w obecnym charakterze urzędniczym akt podpisze, a w razie gdyby tego odmówił, zwrócić się do Naczelnika Państwa, ażeby do czasu utworzenia nowego rządu kierownictwo ministerstwo powierzył odpowiednim urzędnikom, a ci bezwątpienia akt podpiszą. Powaga aktu leży w ratyfikacji Sejmu, a nie wtym kto go podpisze;

2) Posła Woźnickiego, który uważa, że należy odwołać się dotej strony, która nie podpisała aktu. A która może ułatwić sytuację przez zrzeczenie się dodatku „ zgodnie z konstytucją”.- Natem posiedzenie zamknięto.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany