Niebywałe tłumy występują przeciw rządowi. Złowrogi nastrój przeciwżydowski. Okrzyki na cześć Ludendorffa i Hittlera. Rada ambasadorów grozi zajęciem Hamburga. Stinnes robi świetne interesa.
Precz z rządem żydowskim.
Berlin, 14 listopada (Tel. wł. „Kur. Łódz.“) Wczoraj wieczorem doszło do demonstracji w Charlottenburgu na cześć Ludendorffa i Hittlera. Demonstracje te zakończyły się starciami między manifestantami a policją. Organizacja „niemieckich heroldów“ zwołała na wczoraj wieczorem wszystkich swoich członków na wielki wiec do Sali Hohenzollernów. Policja otrzymała jednak wiadomość, że w Berlinie ma być powtórzona próba, jaka miała miejsce w Monachjum, wobec czego osaczyła wejścia do sali nie wpuszczając nikogo. O godz. 7 wieczorem natłok ludzi był tak wielki, że policja została z gmachu wyparta. Nim jednak doszło do zgromadzenia, policja otrzymała posiłki i przy użyciu broni rozproszyła tłum. Tłum demonstrował na cześć Hittlera i Ludendorffa, wznosił okrzyki przeciw żydom i śpiewał „Wacht am Rhein“. Następnie tłum ruszył w stronę centralnych dzielnic wołając: „Precz z rządem żydowskim!“ Po drodze wybito w kilkunastu domach szyby. Natychmiast policja zamknęła Wilhelmsplaz i nie dopuściła tłumów. W godzinach nocnych zapanował w Berlinie spokój.
Przeciwnicy Nadrenji.
Berlin, 14 listopada (PAT.) Na wczorajszem posiedzeniu gabinet Rzeszy postanowił wobec rozpowszechnianych zagranicą pogłosek, jakoby za zgodą rządu Rzeszy miała być utworzona republika nadreńska złożyć na najbliższem posiedzeniu Reichstagu oświadczenie, że rząd Rzeszy trwa na dotychczasowem stanowisku, że jakakolwiek zmiana prawno-państwowego stosunku Nadrenji i Zagłębia Ruhry do Rzeszy jest wykluczona.
Berlin, 14 listopada (PAT.) Strajk drukarzy trwa nadal. Gazety nie wychodzą.
Groźna nota.
Berlin, 14 listopada (AW.) Według wiadomości z Paryża, Rada ambasadorów wystosowała do rząduRzeszy notę, w której grozi zajęciem Frankfurtu nad Menem, albo Hamburga, na wypadek utrudnienia przez Niemcy kontroli wojskowej.
Nafta i Stinnes.
Berlin, 14 listopada(AW.) Według wiadomości z N. Yorku, Stinnes zawrze umowę z koncernem „Sinclair Oil“, który zapewnia zakładom Stinnesa dostawy nafty na lat kilka. Nafta ta ma być użyta jako opał, w którym zamierza Stinnes zastąpić brakujący węgiel.