Anglja nie dopuści do zerwania konferencji.

Jest to jej pierwszym zadaniem i bowiem przeciwna jest akcji czynnej Francji przecie Niemcom.
Wiedeń, 4 stycznia (AW). „Neuse Freie Presse” donosi z Londynu, że pewien angielski delegat oświadczył sprawozdawcy: Daily Mail”, co następuje: Naszym głównym zadaniem jest obecnie zażegnanie możliwości zerwania konferencji, w przeciwnym bowiem razie podjęłaby Francja bezwątpienia samoistną akcje przeciw Niemcom w myśl planu Poincarego. Przeciw takiej akcji – zaznaczył dalej delegat angielski – musielibyśmy zaprotestować, jest bowiem:

Wrażenie z powodu odrzucenia planu w kołach londyńskich.
Paryż, 4 stycznia (tel. wł. Kur. Łódz.) „Martin” donosi, że Bonar law zaproponował Poincaremu następujący układ: Anglja nie będzie się sprzeciwiała Francj, gdyby ta ostatnia chciała podjąć samodzielną akcję przeciw Niemcom w związku z sankcjami karnymi. Natomiast Francja poprze Anglję wobec Turcji.

Wrażenie z powodu odrzucenia planu w kołach londyńskich.
Paryż, 4 stycznia (tel. wł. Kur. Łódz.) „La Presse” donosi, że gdyby doszło do porozumienia w sprawie zgody Anglji na samodzielną akcję Francji przeciw Niemcom, to zagłębie Ruhry będzie natychmiast okupowane.
Paryż, 4 stycznia (tel. wł. Kur. Łódz.) Gdyby Anglja nie przyjęła projektu francuskiego, wówczas prawdopodobnie dojdzie do porozumienia na zasadzie propozycji, uczynionych przez Bonara Lawa Poincaremu.
Berlin, 4 stycznia (tel. wł. Kur. Łódz.) Prasa niemiecka objawia wielkie zdenerwowanie w związku z wiadomościami z Paryża. Dzienniki zamieszczają celowo redagowane przedruki z pism francuskich i angielskich z których ma wynikać, że stosunki anglo-francuskie zaostrzyły się. Pisma podnoszą rzekomo ironiczny ton Poincarego w stosunku do Bonar Law i akcentują, że Poincare przyjął dziennikarzy i oświadczył im, iż plan francuski stanowi minimum, od którego Francja nie odstąpi.

Angielska prasa o mowie Bonar Lawa.


eafield, 4 stycznia (PAT) .Polradjo. „ Evening Standard” pisze: Bonar Law przez jasne i rozumne postanowienie kwestji rozwiał legendę, głosząc, że Anglja jest mało zainteresowaną w kwestji odszkodowań. Premjer angielski przedstawił pozytywny plan, w którym położył nacisk na to, że kwestja odszkodowań powinna być traktowaną nie jako problem polityczny, lecz jako interes handlowy. Chodzi o to, pisze dziennik, co Niemcy powinne  płacić, lub co pragnęłaby Anglja uzyskać, lecz o to co Niemcy istotnie zapłacić mogą.
„Times” oświadczając oświadczenie Bonar Lawa przypomina, że niezadowolenie ze szczegółów angielskiego planu uniemożliwia Francji ujęcie jego ogólnego charakteru. Zarzuty francuskie oparte są na niezrozumieniu motywów,  jekiemi się kierowała Anglja. Skoro nieporozumienie zostało wyjaśnione, zgoda między dwoma państwami będzie łatwą do osiągnięcia.

Aytor angielskiego projektu.
Londyn, 4 stycznia (PAT) .Times” potwierdza, że autorem angielskiego projektu dotyczącego uregulowania kwestji odszkodowań jest Bradbury. Dziennik dodaje, że wrażenie jakie  wywarł ten plan w świecie finansowym jest takie, że plan chociaż praktyczny, grzeszy jednak nadmierną wspaniałomyślnością.

Ameryka weźmie udział w naradach paryskich.
Waszyngton, 4 stycznia (PAT). Jak donosi Havas, Stany Zjednoczone zapatrują się przychylnie na wniosek senatora Robinsona, zalecający wzięcie udziału przez Amerykę w charakterze oficjalnym w komisji odszkodowań.

Konferencja rozwiązana!!!
Paryż, 4 stycznia (PAT). Havas. Konferencja zakończyła się dziś wieczorem. Poincare i Bonar Law złożyli po przerwie popołudniowej oświadczenie, stwierdzające brak zgody w kwestji odszkodowań. Oświadczenie to zostanie podane do publicznej wiadomości. Delegacja angielska odjeżdża już rano.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany