Układ düsseldorfski z grupą Stinnesa – zwycięstwem francuskiem.
Trzy wypadki dnia.
Paryż, 24 listopadaAW. Prasa paryska podkreśla jako trzy ważne wypadki dnia: upadek gabinetu Stresemanna, wielki sukces Poincarego w Izbie Deputowanych i układ w Dusseldorfie z grupą Stinnesa. W związku z powyższym układem, dzienniki dzisiejsze zamieszczają szereg komentarzy, oświadczając, że Francja i Belgia zgodziły się zaliczyć na rachunek reparacji wszystkie dostawy, dokonane dobrowolnie, lub też przymusowo, poczynając od 11-go stycznia. „Temps“ stwierdza, że układ duesseldorski, który tyczy się ⅘ produkcji Ruhr, rozciąga się na całe terytorjum. Bezrobocie i dotychczasowe nieporządki będą odtąd usunięte.
Londyn, 24 listopadaAW. – Układ w Dusseldorfie powitany został przez prasę angielską, która podtrzymywała dotychczas politykę francuską w zagłębiu Ruhr, jako wielki sukces. „Daily Mirror“, w artykule pod tytułem: „Brawo, Poincare“, pisze m. in. Wytrwałość Poincarego w sprawie zagłębia Ruhr jest całkowicie wynagrodzona.
Przemysłowcy o układzie.
Berlin, 24 listopada AW. Organ przemysłowców obszaru nadreńsko-westfalskiego, „Berwark Zeitung“, w związku z układem duesseldorskim, pisze: Musimy wyrazić po niezadowoleniu i radość z powodu zawarcia układu.
Marsz. Petain w Duesseldorfie.
Paryż, 24 listopada AW. „Echo de Paris“, nawiązując do pobytu marszałka Petaina w Dusseldorfie oświadcza, że zadanie jego polegać będzie na stwierdzeniu stanu wojska francuskiego i obmyślenia z góry środków zabezpieczających wojsko francuskie przed wszelkimi możliwościami.
Zadowolenie z układu.
Bruksela, 24 listopada AW. – Belgijskie koła polityczne ujawniają żywe zadowolenie z powodu podpisania układu, uważając go za ukończenie wysiłków, stosowanych od roku przez Francję i Belgję i wyrażając przekonanie, że odtąd już chyba nie będą poddawane w wątpliwość rezultaty polityki francusko-belgijskiej.
1146
sobota 19 kwiecień, 1924