Towarzystwa Przyjaciół Akademickiego Koła Łodzian.
Jakie są zasługi młodzieży akademickiej w walce o całość i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, wiemy dobrze bo za świeże są jeszcze straty, które poniosła inteligencja polska.
Jakie są jednak warunki pracy pokojowej akademików, przyszłych pracowników na niwie państwowości polskiej,- nie wszyscy wiemy, a jednak wiedzieć o tem jest naszym wspólnym obowiązkiem narodowym.
Olbrzymia większość akademików boryka się w najcięższych warunkach życiowych , pozbawiona kąta, gdzieby mogła spokojnie uczyć się i skołataną głowę do wypoczynku złożyć, odżywia się marnie, bo nie posiada środków, nie może zaopatrzyć się w książki i skrypta, bo nie ma ich za co nabyć. Szczególniej młodzież akademicka z prowincji narażona jest na niebywałe braki i niedostatek, głownie z powodu braku funduszów na kształcenie i utrzymanie w miastach uniwersyteckich.
Na los tych, którzy mają zasilać szczupłe kadry inteligencji naszej, przygotowanej zawodowo a przeznaczonej do przyszłej pracy naszego społeczno- państwowego organizmu,- nie możemy patrzeć obojętnie, bo obojętność ta pociągnie za sobą nieobliczalne straty dla całego społeczeństwa.
Nie wątpimy , że społeczeństwo polskie, a pierwszym rzędzie Łodzianie, nie pozwoli na to, by synowie jego cierpieli nędzę i borykali się z przeciwnościami losu w okresie swych studiów naukowych, lub zrezygnować musieli ze studiów dla braku środków i pośpieszy z ratunkiem dla tych, którzy są spuścizną i tradycją ideałów starszego społeczeństwa.
Zwracamy się więc do społeczeństwa pod hasłem uczczenia pamięci poległych akademików za wolność i niepodległość Rzeczypospolitej a jednocześnie pod hasłem stworzenia warunków pracy dla tych, którzy bronią pokojową mają wywalczyć moc i niepodległość Państwa.
Niżej podpisani komunikują , że upoważnione przez ogólne zebranie Towarzystwo Przyjaciół Akademickiego Koła Łodzian osoby otrzymały zarejestrowane listy do zbierania doraźnych ofiar na fundusz zapomogowy im. Poległych Akademików oraz deklaracje do zapisywania się członków stałych Towarzystwa Przyjaciół Akademickiego Koła przez Łodzian. Listy te zostały podpisane Mecenasa Jana Gołkontta, dyrektora Zanda, dyrektora Jana Czeraszkiewicza i akademika z ramienia zarządu głównego Akademickiego Koła Łodzian- Bolesława Daberhuta.
Zostaw komentarz