Próby zerwania pokoju w Europie środkowej.

Dokoła ostatnich wypadków rumuńsko-węgierskich.

Praga, 14 stycznia (PAT). – Polradjo. Sytuacja wywołana wypadkami na Węgrzech kola polityczne w Pradze oceniają w sposób następujący:
Ostatecznie wypadki w polityce europejskiej, a mianowicie zaostrzenie się stosunków francusko-niemieckich, desirteressemant Anglji, trudności konferencji lozańskiej, niedawny przewrót w polityce wewnętrznej Włoch rozbudziły nadzieje i umożliwiły działalność elementów wywrotowych w Europie środkowej, które starają się wykorzystać dla swoich destrukcyjnych celów. Te elementy wywrotowe zgrupowane są zwłaszcza w kołach monarchistów węgierskich.
Rząd węgierski chociaż wstrzymuje się od brania bezpośredniego udziału w działalności tych grup, jednakże musi za nią odpowiedzialność, ponieważ biernie na nią patrzy i ją toleruje. Polityka ta spotkać się musi ze zdecydowanym odporem państw środkowej Europy. Mała Ententa, która od początku swego powstania prowadzi politykę pokojową, dążąc do porozumienia ekonomicznego jest zdecydowana użyć wszelkich środków pokojowych w celu usunięcia przeszkód, jakie na tej drodze spotyka.

Budapeszt, 14 stycznia (PAT). – Posłowie państw sojuszniczych oraz Małej Ententy poczynili u rządu węgierskiego przedstawienia w sprawie zajść nad granicą węgiersko-rumuńską, oraz z powodu agitacji przeciw traktatowi pokojowemu .
Budapeszt, 14 stycznia (PAT). – Ag. Telegr. Donosi, że wbrew oświadczeniu oficjalnej agencji rumuńskiej w miarodajnych sferach węgierskich twierdzą z całą stanowczością, że nie odbywa się obecnie żadna koncentracja wojsk węgierskich na granicy rumuńskiej, oraz że naruszenie granicy nastąpiło ze strony Rumunji. Rząd węgierski skłonny jest nadal powierzyć sprawę zajść do zbadania komisji międzynarodowej.