Moda garbowanej skóry ludzkiej.
Teraźniejsza moda skórkowa w strojach damskich, przypomina, okropną modę garbowanej skóry ludzkiej, która pojawiła się przed stu laty z górą, podczas rewolucji francuskiej. Wprawdzie sporadyczne wypadki używania skóry ludzkiej do celów praktycznych znane są i z dawniejszych czasów, ale były to tylko szalone wymysły pojedynczych ludzi.
Wiadomo np. że przywódca husytów czeskich Źiszka postanowił przed śmiercią , że z jego skóry ma być zrobiony bęben, który miał być używany podczas bitew przeciw nieprzyjaciołom husytów. Podczas rewolucji francuskiej otrzymał jakiś przedsiębiorczy fabrykant zezwolenie komitetu bezpieczeństwa, na praktyczne zużywanie skóry ściągniętych arystokratów i założył w zamku Mendon tajną fabrykę, w której wyrabiał buciki z ludzkiej skóry Wkrótce potem używano fabryczki w Mendon także do innych celów.
Introligatornia tam urządzona oprawiała książki w skórę ludzką i było dużo amatorów bibliofilów, którzy wysoko cenili ten rodzaj oprawy.
F. Egalite, książę orleański, odgrywający rolę rewolucyjnego bohatera pojawił się na paryskim balu w spodniach ze skóry ludzkiej, a generał Baysser nosił stale spodnie ze skóry ludzkiej we wszystkich bitwach, ponieważ uważał je za rodzaj talizmanu przeciw zranieniu.
We francuskiej encyklopedji z XVIII wieku znajduje się recepta, jak należy garbować ludzką skórę, a w roku 1823 nosili przywódcy „Czarnej Bandy”, która wówczas swemi napadami terroryzowała Francję, kurtki z tego materjału.