Telefon z Warszawy.

Z komisji spraw zagranicznych Senatu.
Komisja spraw zagranicznych Senatu przyjęła rezolucję, wzywającą rząd, by dążył stopniowo do przywrócenia przedwojennej swobody ruchu podróżnych między Polską, a państwami zagranicznemi.
Zmiany w dowództwie korpusu w Krakowie.
Dotychczasowy dowódca korpusu krakowskiego, gen. dywizji Józef Czikiel otrzymał trzymiesięczny urlop kuracyjny. W dniu 10-go b. m. dowództwo korpusu objął gen. dywizji Mieczysław Kuliński.
Morderca metropolity Jerzego przed sądem.
Dziś rozpocznie się w Wydz. VIII Karnym Sądu Okręgowego rozprawa przeciwko Pawłowi Łatyszence o zamordowanie metropolity Jerzego.
Powszechna służba wojskowa.
Na dzisiejszym posiedzeniu komisji wojskowej przyjęto w trzecim czytaniu ustawę o powszechnym obowiązku służby wojskowej. Ostatni artykuł ustawy powiada, że dotyczy ona całego obszaru Rzeczypospolitej, tem samem więc znosi poprzednie postanowienia Sejmu konstytucyjnego, które wprowadzają obowiązek powszechnej służby wojskowej, odraczając go na Górnym Śląsku na lat 8. Sprawa ta będzie jeszcze omówiona przez plenum Sejmu i objęta specjalną rezolucją.
Nowi ambasadorowie w stolicy.
Jutro wręczy swe listy uwierzytelniające Prezydentowi Rzeczypospolitej poseł węgierski, Aleksander Delitska. Jest on pierwszym posłem węgierskim w odrodzonej Polsce. Delitska był przedtem ministrem obrony krajowej. Poseł japoński, Sato, wręczył dzisiaj swe listy uwierzytelniające Prezydentowi Rzeczypospolitej.
Otwarcie stacji radjo-telegraficznej.
Dnia 17 listopada r. b. o godzinie 12 minut 45 odbędzie się uroczyste otwarcie i poświęcenie warszawskiej transatlantyckiej centrali radjo-telegraficznej. Po mowie przedstawiciela Radjo Corporation of Amerika oraz po mowie ministra poczt i telegrafów i przejęciu stacji przez władze polskie, wygłosi przemówienie Pan Prezydent Rzeczypospolitej. Po poświęceniu stacji nadawczej nastąpi uruchomienie maszyn, przyczem Pan Prezydent Rzeczypospolitej prześle pierwszy radjo-telegram do pana prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Jugosławia Mickiewiczowi.
Delegacja parlamentariuszy jugosłowiańskich przed swym wyjazdem z Warszawy do Wilna złożyła u stóp pomnika Mickiewicza wieniec. Mowę wygłosił przewodniczący delegacji, wice-prezes Skupszczyny jugosłowiańskiej, p. Basicz.
Polepszenie bytu urzędników.
Jak się dowiadujemy, w końcu bieżącego miesiąca urzędnicy otrzymają dodatek wyrównawczy w związku z wprowadzeniem od 1 grudnia rb. w życie nowej ustawy o uposażeniu. Dodatek ten wypłacony będzie na tej podstawie, że nowa ustawa zasadniczo obowiązuje od 1 października r. b., ponieważ zaś normy uposażeń według jej przepisów są wyższe od norm uposażeń wypłacanych według zasad obowiązujących poprzednio, zatem w październiku i w listopadzie urzędnicy otrzymali mniej, aniżeli im się to prawnie należało. Różnica ta będzie wyrównana przez wypłacenie dodatku, który łącznie wyniesie prawdopodobnie około 30 procent pensji listopadowej. Mnożna, na podstawie której obliczane będą uposażenia na 1 grudnia według nowej ustawy we wszystkich szczeblach i grupach wynosiła na 1 listopada koło 25,500, obecnie zaś odpowiednio będzie zwiększona na zasadzie orzeczenia komisji statystycznej.