Kongres nauczycielski.
W sierpniu 1924 roku odbędzie się w Warszawie międzynarodowy kongres nauczycieli szkół średnich. Pracują już trzy komisje: Naukowa, propagandy i gospodarcza. Projektowane jest urządzenie wystawy szkolnej w czasie kongresu, która da cudzoziemcom obraz dorobku polskiego na polu szkolnictwa.
„Polska–Japonji“.
Komitet główny kwesty „Polska–Japonji“ wysłał pod adresem japońskiego Czerwonego Krzyża 42 sztuki płótna tyrolskiego i 800 metrów tegoż płótna na rzecz ofiar katastrofy japońskiej. Koleje udzieliły bezpłatnego przewozu jego transportu, który przez Włochy zostanie odesłany do Japonii razem z ofiarami włoskiemi.
Sprawa atamana Machny.
Dzisiaj w Warszawskim Sądzie Okręgowym rozpoczęła się niezwykle ciekawa sprawa, wytoczona przeciwko oskarżonemu atamanowi Nestorowi Machnie, z którym na ławie oskarżonych zasiedli jego towarzysze: Jan Chmara, Jakób Domaczenko i Halina Kuźmienko.
Rokowania z Gdańskiem.
W Warszawie rozpoczęły się rokowania przedstawicieli rządu polskiego z wolnym miastem Gdańskiem o układ finansowy, przewidziany w polsko-gdańskiej konwencji paryskiej. Układ ten ma głównie na celu uregulowanie finansów i administracji portu gdańskiego, „Zywej Wisły“, kanałów wschodnich i polityki portowej. Rokowania prowadzi imieniem rządu polskiego wice minister Weinfeld, a imieniem wolnego miasta Gdańska z ramienia senatu dr. Ewers. Pierwszą fazę rokowań ukończono. Następna rozpocznie się z początkiem grudnia r. b.
Ratyfikacja traktatów polsko-tureckich.
Sejmowa komisja spraw zagranicznych uchwaliła wczoraj jednomyślnie przedłożyć plenum sejmu do ratyfikacji traktat handlowy, traktat wieczystej przyjaźni i konwencję przesiedleńczą między Polską i Turcją.
Dymisja rtm. Pusłowskiego.
Dowiadujemy się, że rtm. Pusłowski główny adjutant p. Prezydenta Rzeczypospolitej otrzymał dymisję z tego stanowiska. Dymisja spowodowana została listem, jaki rtm. Pusłowski zamieścił w krakowskim „Głosie Narodu“ z powodu wypadków krakowskich.
1009
poniedziałek 3 grudzień, 1923